Jeziora Babskie (Ósemka, Ula, Cyganek, Baba & Okrąglak)

Lasy Czerniejewskie. Grupa pięciu jezior, które dawno temu tworzyły jeden większy akwen wodny. Jeziora Babskie leżą w rynnie polodowcowej, w Parku Krajobrazowym Promno, a zasila je Baba (dopływ Cybiny), przepływając od północy kolejno przez małe jeziorka: Ósemka, Ula, Cyganek, Baba i Okrąglak. Jesteśmy na pograniczu Pojezierza Gnieźnieńskiego i Równiny Wrzesińskiej, 40 minut autem z Poznania.

Wspaniała wyprawa w las na cały dzień albo i cały weekend (fajne warunki biwakowe przy samym jeziorze). Latem zaopatrzcie się w specyfik przeciw komarom i kleszczom, bo właściwie cały czas jest się tu w lesie. Stosunkowo niewiele jest polan nieosłoniętych drzewami. Wchodzicie w 200-letni bór sosnowy z domieszką dębów, grabów i jesionów (możecie tu znaleźć dąb o obwodzie 5 metrów!). 

Wykąpiecie się z łatwością na pewno w dwóch z pięciu akwenów: w jeziorze Ula i Baba. Okrąglak jest rezerwatem przyrody, a Cyganek i Ósemka są latem tak zarośnięte, że trudno się do nich dostać. 

Woda jest dość przejrzysta i przyjemna. Piaszczystą plażę widziałam tu tylko w jednym miejscu – nad jeziorem Baba. W ciepły dzień zjedzie się tu sporo ludzi (zwłaszcza, że na samą plażę można podjechać samochodem). Ale po drugiej stronie jeziora są urocze, maleńkie plażyczki trawiaste: tu spotyka się ludzi znacznie rzadziej. 

Podobno występują tu żmije zygzakowate, ale czytałam, że stosunkowo rzadko kąsają (a ich ukąszenia często są „suche“), raczej uciekają przed ludźmi (i wcale im się nie dziwię). Nie widziałam żadnej, spotkałam za to ostatnio żabę śmieszkę (pelophylax ridibundus).

Google niedoskonale odwzorował jezioro Ósemka, jakby zapominając o jego drugiej częsci: po prostu nie ma jej na mapie. Nie dajcie się zwieść! Ono tam jest. Po prostu wysycha i zarasta roślinnością…

Posłuchaj tych jezior

fot. Daria Mielcarzewicz

Link do Wikipedii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *